Baş Ağrısı

Baş ağrısı bir hastalık tanısı değildir ancak altta yatan önemli bir nedeni olup olmadığının araştırılması gereken önemli bir belirtidir.

Migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı, kronik günlük baş ağrısı gibi farklı tiplerde birincil (başka bir hastalığa bağlı olmayan) baş ağrıları vardır. Baş ağrısı hayat kalitesini bozan en önemli yakınmalardan birisidir ve doktora başvurma ve iş kaybı nedenlerinin başında gelir.

Gerilim tipi baş ağrısı her yaşta ve her cinsiyette görülebilen, sıklıkla yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi nedenlerde ortaya çıkabilen ve en sık görülen baş ağrısıdır. Migren hormonal nedenlerle çoğunlukla genç-orta yaşlı kadınlarda görülse de erkeklerde ve çocuklarda da görülebilir. İkincil baş ağrılarında ise baş ağrısı başka bir hastalıkla (hipertansiyon, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kansızlık, menenjit, sinüzit, beyin tümörü vb.) ilişkili olarak ortaya çıkar.

Baş ağrısında tanı, hastayı dikkatlice dinleyerek ağrı özelliklerinin değerlendirilmesi, nörolojik muayene bulguları ile birlikte gerekiyorsa kan tetkikleri ve görüntüleme (tomografi veya MR) yöntemleri kullanılarak ikincil baş ağrılarının dışlanması sonucu konulur. Doğru tanı konulduktan sonra amaç uygun tedavi ile baş ağrılarının kontrol altına alınmasıdır. Birincil baş ağrılarında tamamen baş ağrısız kalma mümkün olmayabilir ancak hedef, ağrı sıklığını, ağrı süresini ve ağrı şiddetini makul değerler altına çekmek, böylece hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Çoğunlukla uzun yıllar baş ağrısız kalınması sağlanabilmektedir. Ancak hayat ve insan metabolizması zaman içinde değişkenlik gösterdiğinden zaman içinde ataklar tekrar sıklaşma gösterebilir.

Birincil baş ağrılarının tanısını koyabilecek herhangi bir tetkik yoktur, tetkikler ikincil baş ağrısı nedenlerini dışlamak için yapılır. Birincil baş ağrılarını başıboş ve tedavisiz bırakmak uzun vadede hayat kalitesini ciddi şekilde bozar, ağrıların hem süresinde hem şiddetinde hem de sıklığında artışa neden olur ve kronik baş ağrılarının en büyük nedenidir. Kronik baş ağrıları ise vücutta stresi daha da artırarak diğer hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Zamanında yapılacak çok basit tedavilerle uzun vadede tüm bu sorunların önüne geçilebilir.

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci Whatsapp

Elektrofizyolojik İncelemeler - Prof. Dr. Burcu Örmeci

eKonsey