Distoni

Bir eklemin etrafındaki kaslardan bir veya birkaçının istem dışı kasılması sonucu eklemde döndürücü ve bükücü zorlu hareketlere neden olan ve çoğu zaman ağrı ve titremenin eşlik ettiği bir beyin hastalığıdır.

Distoni, vücudun belli bir bölgesinde yer alan kasların istem dışı aşırı kasılması ve buna bağlı olarak ilgili ekleme döndürücü-bükücü hareketler yaptırmasıdır. Bu kaslardaki fazladan kasılma aynı zamanda ağrı ve titremeye de neden olur. Hastanın yaşına göre ve tutulum bölgesine göre nedenleri çok farklı olabilir. İlk yapılması gereken düzeltilebilir bir nedenin olup olmadığının araştırılmasıdır. Varsa neden ortadan kaldırılır, bir neden yoksa ilaçlarla veya botoks uygulamaları ile distoni çözülmeye çalışılır.

Eğer distonik kaslar çok sınırlı bir bölgede ise (sadece boyun, sadece el veya sadece bacak gibi) botoks tedavisi çok daha rahat ve yan etki potansiyeli az olan bir tedavidir. Ancak istem dışı hareketler daha yaygın vücut bölgelerini tutuyorsa ilaçlar öncelikle kullanılmaktadır. Distonilerin tedavisi oldukça karmaşıktır. Hangi ilacın iyi geleceği önden bilinemeyebilir ve birbirinin tam tersi etkili iki ilaç ayrı ayrı denenebilir.

Distonik kasılmalar çocuklarda ve gençlerde daha az görülür, genetik nedenli, nedeni bilinmeyen veya ilaç yan etkisi sonucu ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar, yaşlıların büyük kısmında yüz ve ağız bölgesinde distonik kasılmalar görülmektedir.

Distonilerde botoks tedavisi uygulanacaksa bunun EMG eşliğinde yapılması tedavi başarısını artıracaktır. Çünkü bu şekilde EMG ile hangi kasın daha fazla distonik aktivite gösterdiği görülebilir ve daha uygun dozlarda botoks uygulanabilir. Botoks etki süresi ortalama 4-6 aydır ancak biraz daha az veya fazla süreli de olabilir. Tekrarlayan uygulamalarda zaman içinde aktivite azalması görülebilir ve uygulama araları açılabilir hatta botoksa gerek kalmayabilir.

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci Whatsapp

Elektrofizyolojik İncelemeler - Prof. Dr. Burcu Örmeci

eKonsey