Huzursuz Bacak Sendromu

Özellikle yatarak istirahate geçme veya uzun süre oturma ile kendisini gösteren, sürekli bacakları hareket ettirerek rahatlatma çabasının olduğu, uykuya dalmayı saatlerce geciktirebilen bir hareket sistemi hastalığıdır.

Huzursuz bacak sendromu, hastanın gündüz ayakta ve aktif iken hiç sorunu olmadığı halde akşamları istirahate geçtikten sonra veya yatmadan önce yatakta bacaklarında tarif etmekte zorlandığı yakınmaların ve rahatsızlıkların başladığı bir hastalıktır. Hastalar yaşadıkları rahatsızlığı ağrı, kasılma, gerilme, sıkışma, iğnelenme, uyuşma vs. gibi çok farklı şekillerde tanımlayabilir. Bu yakınmaların verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için hastalar bacaklarını sürekli hareket ettirmek, kaldırıp sallamak, duvara yaslamak, ovdurmak, masaj yaptırmak, soğuk su dökmek ve hatta kalkıp yürümek gibi hareketler yaparlar. Bu yapmadan durulamayan hareketler nedeniyle uykuya uzun süre geçilemez ve hastada stres ve uykusuzluğa neden olur. Bir kere uyunabildikten sonra ise eşlik eden uykuda periyodik bacak hareketleri bozukluğu yoksa uyanana kadar genellikle sorun olmaz ama uyanınca bacaklardaki huzursuzluk aynen tekrar başlar.

Bu hastaların tanısı yakınmaların iyi dinlenmesinden sonra bazı taklit edecek hastalıkların tetkikler ile dışlanması sonrasında konulur. Bazı hastalarda uyku testi tanı koymak için gerekli olabilir.

Huzursuz bacak sendromu sadece bacaklarla sınırlı değildir, aynı hastalık mekanizmaları ile ortaya çıkan huzursuz kollar, huzursuz boğaz, huzursuz karın ve huzursuz genital sendromları hibi başka vücut bölgelerinde de mevcut durum ortaya çıkabilir.

Bu hastalık ile ilişkili olabilecek en önemli iki klinik durum demir eksikliğine bağlı kansızlık ve polinöropati denilen sinir uçları hastalığıdır. Tetkik edilerek öncelikle bu iki durum değerlendirilir ve gerekli ise tedavi edilir. Elbette tiroid fonksiyon testleri, B12 vitamini ve D vitamini düzeyleri, elektrolitler, böbrek ve karaciğer fonksiyonları gibi biyokimyasal değerlendirmelerin de yapılıp gerekli ise tedavi edilmesi önemlidir. Daha sonra huzursuz bacak sendromunun asıl tedavisine başlanılır. Bu ilaçlar arasında en sık kullanılanlar Parkinson hastalığında kullanılan dopamin üzerinden etkili ilaçlardır. Bu tip ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sürekli kullanıldıklarında augmentasyon denilen olayın gerçekleşmesidir. Bu durumda ilaç etkisizleşir ve sürekli doz artırmak gerekir. Augmentasyonu önlemek için yılda 15 gün veya 1 ay kadar farklı bir ilaç ile geçici değiştirilme genellikle yeterli olacaktır. Nöropatik ağrı için kullanılan ilaçlar da huzursuz bacak sendromu tedavisi için kullanılabilir.

Bazı hastalar ilaçlarını sadece çok yorgun veya stresli olduklarında kullanma ihtiyacı duyar, bazıları sadece mevsim geçişlerinde ihtiyaç duyar, bazılarının ise her gün alması gerekebilir. İlaçlar ömür boyu kullanılabilir ancak bu durumda augmentasyon gelişmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasına dikkat edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci Whatsapp

Elektrofizyolojik İncelemeler - Prof. Dr. Burcu Örmeci

eKonsey