Migren Tedavisi ve Botoks

Migren tedavisinde ilk basamak her zaman hastalığı tetikleyecek olumsuz yaşam koşullarının düzeltilmesi ile başlar. Daha sonra ilaçla tedavi söz konusu olacaktır.

Migren tedavisi “atak tedavisi” ve “profilaksi tedavisi” olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanır. Her iki tedavi şekli için de iyi bilinen, etkinliği yüksek ve ciddi yan etkileri olmayan çok farklı ilaç seçenekleri vardır.

Profilaksi amacıyla verilen ilaçlar ağrı kesici değildir. Ağrı ataklarının sıklığını, süresini ve şiddetini azaltmaya yönelik ilaçlardır ve düzenli kullanılmaları gerekir. Profilaksi tedavisinde hiçbir zaman ağrıların tamamen yok edilmesi vaat edilemez, zaten bu olasılık mümkün olsa da oldukça düşüktür. Ayda 4’den daha az sıklıkta, en fazla bir-iki saatte geçen ve şiddetli olmayan baş ağrılarına dönüştürülen ağrılarda tedavi başarılı sayılacaktır.

Atakların süresi, sıklığı ve şiddetine bağlı olarak profilaksi tedavisinin süresi 6 ay ila 1-2 yıl arasında değişebilir. Elbette bu süreler ağrı ile geçecek süreler değildir, ağrı kontrol altına alındıktan sonra tedavi etkinliğinin kalıcı olması için tedavinin kesilmemesi gereken sürelerdir. Erken kesilen tedavilerde oluşturulmuş iyilik hali bir iki ay içinde geri dönecektir ve ağrılar eski sıklık ve şiddetleri ile tekrar başlayacaktır.

Ağrı atağı olduğunda (profilaksi tedavisi alınıyor olsun, olmasın) her durumda etkili ve doğru ağrı kesici ilaçları kullanmak ve ağrıyı en kısa sürede geçirmek gerekir. Bunun için ağrı kesiciler ağrı henüz şiddetlenmeden, en başında alınmalıdır. Ağrı çok şiddetlendikten sonra alınan ağrı kesiciler ya işe yaramaz ya da kısmen işe yararlar. Daha güçlü ilaçların kullanılması ve/veya sayı olarak daha fazla ilaç alınması gerekir. Migren baş ağrısında ağrının kendi kendine geçmesini beklemek boş bir umuttur ve hastalar her defasında dayanamayıp sonunda ağrı kesiciyi alırlar. Bu durumda yeterli etki oluşmayacağından ağrı ile geçmiş her dakika sadece zaman kaybı olacaktır. Ağrılar başı boş bırakıldıklarında (kısa sürede sonlandırılmayıp kendi geçsin diye saatler veya günlerce beklendiğinde) zaman içinde süreleri uzar, şiddetleri artar, sıklaşır ve sonuçta kronik migrene dönüşürler. Bu durumda ağrıların tedavisi için çok daha fazla ilaç ve zaman gerekecektir. Zamanında alınmış basit bir ağrı kesici bile uzun vadede migrenin kronikleşmesini engeller ve çok daha az ilaç alınmasını sağlar.

Migreni kontrol altına alacak tek yöntem elbette ilaçlar değildir. Migren botoksu uzun süreden beri uygulanan, güvenilir, doğru teknikle ve uygun dozlarda yapıldığında yan etki olasılığı çok düşük ve etkinliği yüksek bir tedavi yöntemidir. Hastaların ağrı geçmişlerine bağlı olarak 2 ila 5 uygulama sonrasında kalıcı iyilik hali sağlanır. Sadece 30 dakikalık bir uygulama süresi sonrasında hastalar çoğunlukla 4-6 ay arasında iyilik hali yaşarlar ve çok az sayıda basit ağrı kesici ile yaşam kaliteleri bozulmadan günlük yaşamlarını sürdürürler. Botoks tedavisinde en önemli nokta migren için özel uygulama noktalarına uygun dozlarda ilaç verilmesi, bu arada hastanın yüz şekline zarar verilmemesi, yüzde asimetri oluşturulmaması ve dengeleyici noktalara uygulama yaparak yüze yaşlı görünüm verilmesinden sakınılmasıdır. Hastada diş sıkma problemi de varsa botoks ile tedavi edilmelidir.

İlaçlarla veya botoks tedavisiyle ağrılar kontrol altına alındıktan sonra uzun yıllar boyunca (kişinin hayatını etkileyen önemli olaylar olmadığı ve yaşam standartları yaklaşık benzer kaldığı sürece) sadece etkili atak tedavisi yeterli olacaktır. Ayda 4’den daha az atak varsa ve ataklar uygun ilaçla hızla sonlanıyorsa ağrılar kontrol altında demektir. Böyle kaldığı sürece tekrar doktora gitmeye gerek yoktur. İki ay üstü üste ayda 4’den daha fazla atak sıklığı varsa ve/veya ağrılar ilaçlarla 4 saatten kısa sürede sonlanmıyorsa doktora gitme vakti gelmiştir.

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci Whatsapp

Elektrofizyolojik İncelemeler - Prof. Dr. Burcu Örmeci

eKonsey