Narkolepsi

Ani ve engel olunamayan uyku atakları ile seyirli ve bu nedenle zaman zaman ciddi yaralanmalara neden olabilen bir uyku hastalığıdır.

Narkolepsi engellenemeyen ani uyku atakları ile seyreden bir hastalıktır. Bu hastalar aktif olarak bir işle uğraşırken aniden uykuya geçerler ve bu duruma bilinçli olarak engel olamazlar. Ortalama 10-20 dakika süren uyku halinden sonra tazelenmiş ve dinç bir şekilde uyanırlar ve işlerine devam edebilirler. Bu ataklar gün içinde bir kez veya onlarca kez tekrar edebilir. Narkolepsi hastalarında ani uyku atakları dışında uyku hali olmaksızın ortaya çıkan ani kas gevşemesi atakları da olabilir ve burum hastaların aniden düşmesine ve ciddi yaralanmalara neden olabilir.

En çok idiopatik hipersomni (nedeni bilinmeyen artmış uykululuk) ile karışır. İki hastalığın en önemli farkı idiopatik hipersomnide kişiler bastıran uykuyu bir süre için engelleyebilir, uygun zaman ve mekan bulmak için bir süre dayanabilirler.

Narkolepsi tanısı için uyku laboratuvarlarına hem gece hem de gündüz yatış yapılarak iki farklı inceleme yapılır. Gece normal polisomnografi çekilir ve yeterli uyunduğu görüldükten sonra gündüz sürekli uyutma ve uyandırma (MSLT- Multiple Sleep Latency Test) yapılarak en az 5 uyku döngüsü başlangıcı izlenir. Beş uyku başlangıcının ikisinde uykunun ilk 10 dakikası içinde rüya uykusu görülürse narkolepsi tanısı konulur.
Tedavisi gece uykusunun iyi düzenlenmesi ve gündüz uyku kaçıran ilaçların kullanılması ile yapılır. Narkolepsi tedavisi uzmanlık isteyen önemli bir tedavidir.

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci Whatsapp

Elektrofizyolojik İncelemeler - Prof. Dr. Burcu Örmeci

eKonsey