Pudendal EMG

Pudendal EMG hem oldukça zahmetli hem de vakit alan bir işlemdir. Kliniğimizde özel olarak ayrıntılı bir şekilde yapılan özel bir incelemedir. Hiçbir zaman tek başına yapılmaz ve pudendal SEP (Somatosensory Evoked Potential) işlemi ile birlikte değerlendirilir. Tüm işlemler yaklaşık 2-3 saat sürer. Sadece gerçekten gerekli olduğu durumda yapılması nedeni ile randevusu özel olarak oluşturulur.

İşlem tamamen genital bölgede yapılır. Önce EMG ile pudendal sinir elektriksel uyarım ile incelenir. Daha sonra iğne elektrod ile pudendal sinirle çalışan bulbokavernöz kas direk aktivasyonla ve bulbokavernöz refleks incelenerek değerlendirilir. Daha sonra erkekte penisten, kadında klitoris bölgesinden uyarım yapılarak SEP çalışması yapılır. SEP çalışması hasta hem yatarken hem de en az 20 dk oturduktan sonra yapılır ve inceleme tamamlanır.

İşlem sırasında elde edilen yanıtlar mikrovolt düzeyinde olduğundan hastanın son derece rahat olması çok önemlidir. Kendisini rahat bırakamayan hastalarda işlem tekrarları süreyi oldukça uzatabilir.

İşlemlerin hiçbiri hastaya zarar verecek nitelikte değildir. Ciddi ağrı oluşturacak bir işlem değildir ancak iğne girişi ve elektrik uyarımlarını hasta hisseder. Hastalar işlem sonrası işlerine gidebilir.

Hastalar işlem günü genital bölge temizliği yaparak gelmelidir. İşlemin sonu işlem günü rapor şeklinde hazırlanır ve gerekli öneriler yapılır.

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci

Prof. Dr. Burcu Örmeci Whatsapp

Nörolojik Hastalıklar - Prof. Dr. Burcu Örmeci

eKonsey